choice language version EN PL

ludzie

Budżet obywatelski lub inaczej partycypacyjny to forma konsultacji społecznych w sprawie  przeznaczenia części środków z ogólnego budżetu miasta/gminy na wskazane przez mieszkańców propozycje zadań. Ta nowa forma konsultacji w krótkim czasie stała się bardzo popularna w polskich jednostkach samorządu terytorialnego. Od praktykowanych dotąd konsultacji społecznych różni je jedna kwestia – rezultaty z zasady powinny być dla władz samorządowych wiążące. W ciągu ostatnich dwóch lat powstało wiele modeli realizowania budżetów obywatelskich o bardzo zróżnicowanym stopniu faktycznego wpływu mieszkańców na decyzje.  

Pierwszym polskim miastem, które rozpoczęło próby wdrażania budżetu obywatelskiego w Polsce był Sopot. Głosowanie odbyło się w listopadzie 2011 r. i dotyczyło wydatków z budżetu na 2012 r. W tej pierwszej, pilotażowej edycji zebrano prawie 2,5 tysiąca głosów mieszkańców Sopotu.

Od 2012 r. kolejne miasta na prawach powiatu wypróbowywały w praktyce jakąś formę budżetu obywatelskiego przy planowaniu wydatków na 2013 r., przeważnie również w formie pilotażu. Były to Wałbrzych, Wrocław, Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra, Tarnów, Płock, Chorzów, Elbląg i Poznań.

W kolejnym roku, przy planowaniu budżetu na 2014 rok w sumie już w 40 miastach na prawach powiatu uwzględniono kwoty do rozdysponowania w drodze konsultacji społecznych jakiejś formy budżetu obywatelskiego. Były to: Legnica, Wałbrzych, Wrocław, Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra, Łódź, Tarnów, Płock, Radom, Warszawa, Przemyśl, Rzeszów, Tarnobrzeg, Białystok, Suwałki, Gdańsk (pilotaż), Gdynia, Słupsk (pilotaż), Sopot, Bielsko-Biała, Bytom, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Jaworzno, Katowice, Ruda Śląska, Rybnik, Świętochłowice, Kielce, Elbląg, Olsztyn, Leszno, Poznań, Koszalin, Szczecin.

Na początku 2014 roku można było znaleźć informacje o przygotowywaniu budżetu obywatelskiego jeszcze na ten rok lub już na następny, 2015, w kolejnych 15 miastach: w Jeleniej Górze, Grudziądzu, Chełmie, Lublinie, Piotrkowie Trybunalskim, Krakowie, Opolu, Łomży, Częstochowie, Jastrzębiu Zdroju, Piekarach Śląskich, Siemianowicach Śląskich, Sosnowcu, Tychach, Kaliszu i Koninie. Również większość miast, które realizują BO 2014 już zapowiadają kolejną edycję na 2015 r.

W sumie, na początku 2014 roku tylko 11 spośród 66 miast na prawach powiatu nie publikowało oficjalnych informacji o zamiarze wprowadzenia tej formy współdecydowania mieszkańców o budżecie miasta:  Biała Podlaska, Zamość, Skierniewice, Nowy Sącz, Ostrołęka, Siedlce, Krosno, Katowice, Zabrze, Mysłowice i Świnoujście.

O szczegółach budżetów obywatelskich w miastach na prawach powiatów przeczytać będzie można w raporcie o realizacji prawa dostępu do informacji publicznej i jej ponownego wykorzystania, który zostanie opublikowany w lipcu 2014 roku oraz usłyszeć w czasie konferencji projektowej planowanej na czerwiec 2014 rok.

SMWI
SMWI

©2013 ¦ WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO
PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NAWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ

PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH
THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION